Zima - Nowa strona Razem lepiej

Przejdź do treści

Zima

Archiwum > 2021
Zimowy, podsumowań, czas
Członkowie Postomińskiego Stowarzyszenia „Razem lepiej” spotkali się w świetlicy wiejskiej w Pieńkowie, by wspólnie dokonać małego podsumowania mijającego roku oraz zacząć przygotowania do gali uczczenia 15-lecia istnienia stowarzyszenia.
Dodatkowym argumentem, by podjąć to działanie była wizyta dziennikarki ogólnopolskiego Tygodnika Rolniczego z Poznania p. Karoliny Kasperek, która specjalnie przyjechała, by poznać wiejskie klimaty działań postomińskich seniorów.
Fatalne warunki pogodowe (zamieć, połamane drzewa na trasie) nie zniechęciły ani uczestników spotkania, ani pani redaktor i spotkanie odbyło się w życzliwej, nostalgicznej atmosferze.
Przygotowana wystawa własnych rękodzieł oraz kronik, książek, kalendarzy wyzwoliła w zebranych falę wspomnień.
Mijający rok dla członków stowarzyszenia okazał się łaskawy, na szczęście nikt nie odszedł, większość się zaszczepiła, dużą uwagę poświęciliśmy dbaniu o zdrowie – chociażby poprzez organizację 2 spotkań z fitoterapeutką oraz dietetyczką. Był to też czas intensywnej nauki. 20 osób ukończyło 140 godzinny kurs obsługi komputera oraz 10 osób uczestniczyło w 120 godzinnym kursie języka angielskiego. To był duży wysiłek zarówno umysłowy, jak i logistyczny. Była też możliwość skorzystania – zajęcia otwarte – z atrakcyjnej oferty skierowanej do wszystkich w ramach realizacji ubiegłorocznego budżetu obywatelskiego projektu pt. „Gmina przyjazna seniorom”. A więc były to warsztaty teatralne, ceramiczne, zdrowy kręgosłup. Zajęcia odbywały się w kilku wioskach, organizatorem był CKiS. Niestety, wiele osób skarżyło się na brak informacji i niewielki był udział mieszkańców w tych spotkaniach.
Członkowie stowarzyszenia gościli jesienią 50 seniorów z zaprzyjaźnionej gminy Żary oraz sami wyjechali na wizytę studyjną do tejże gminy. Tam, oprócz programu krajoznawczego, nawiązywali bliższe relacje z członkami Fundacji „Pięknolesie” oraz dopracowywali projekt przeciw wykluczeniu transportowemu w obu gminach pod nazwą „Seniorze uwierz w siebie, masz głos”.
Tradycyjnymi spotkaniami integracyjnymi były następujące imprezy: „Zlot wiedźm” na Wilczym Polu w Staniewicach, „Świętojańskie wianki” w Staniewicach i festiwal gier niebanalnych w Jarosławcu wspólnie z Towarzystwem Przyjaźni Polsko - Węgierskiej ze Słupska, Święto Niepodległości oraz wizyta w słupskim teatrze.
„Razem lepiej” w mijającym roku przystąpiło do Akademii Partnerstwa, do Korpusu Solidarności, do Ery Kobiet; organizowało pomoc dla uchodźców. Pozyskało dodatkowe środki z Fundacji im. Stefana Batorego, z Masz Głos, z Pracowni Pozarządowej Koszalin oraz z Gminy Postomino oraz z odpisu 1%. Za wszelkie dary, darowizny i słowa wsparcia (a nieraz podziwu) serdecznie dziękujemy Wszystkim dobrym ludziom, którzy pomagają nam trwać i coś dobrego robić dla innych, dla gminy, dla siebie. To bardzo wiele znaczy, albowiem wszyscy działamy jako wolontariusze i jest to jedyna forma docenienia naszej pracy.
Z działań, które wspierają aktywność senioralną w naszej gminie, możemy być bardzo dumni. Stowarzyszenie posiada bogaty wachlarz działań, pomysłów i chęci. Serca i drzwi otwarte dla każdego. Tylko niestety, udział mieszkańców jest znikomy. I to jest chyba największym problemem tych czasów.
Takie to było spotkanie, podsumowanie, pogadanie z dziennikarką.
Teresa Rysztak
Wróć do spisu treści