Pyszne - Nowa strona Razem lepiej

Przejdź do treści

Pyszne

Archiwum > 2019
Pyszne podsumowanie projektu
 
Koło Gospodyń Wiejskich „Jagodzianka” zrealizowało projekt „Jagodzianki kontra ziemniaki” współfinansowany z budżetu gminy w ramach wspierania zadań publicznych w zakresie upowszechniania kultury.
Członkinie KGW (wraz z sympatykami) pod przewodnictwem Ludwiki Manuszewskiej uczestniczyły w 3 warsztatach kulinarnych połączonych z degustacją i podtrzymaniem tradycyjnych smaków naszego regionu.  Były to kluski ziemniaczane golce z farszem z białego sera i okrasą, przepyszne jagodzianki oraz placuszki z gotowanych ziemniaków. Uczestnicy nie potrafili określić zwycięzcy, ponieważ każda potrawa była oryginalna, smaczna i spełniała warunki specyfiku regionalnego.
Podsumowaniem projektu był wycieczka ponad 50 osób do Słowińskiego Parku Narodowego i Kluk, gdzie uczestnicy mogli poznać walory krajobrazowe i bytowe bliskiego nam nadmorskiego terenu. Niezwykłe wrażenie na uczestnikach wywarł las bażynowy z ogromną ilością grzybów rosnących tuż przy drodze.
Najbardziej zmotywowani wędrowcy dwukrotnie zaliczyli wejście na latarnię morską w Czołpinie; także ekspozycja Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego, obecnie mieszczącego się w Domu Latarników, pozwoliła przeżyć przygodę z ruchomymi wydmami. Skansen Słowińców w Klukach – obecnie już jakby w letargu zimowym – pokazał styl życia z okresu I połowy XX w.; zajęcia rolnicze, wyposażenie domostw, hodowla bydła i czarne złoto bagien, czyli torf. Wycieczkowicze zakończyli projekt i krajoznawczą wyprawę na pysznym poczęstunku i dyskusji o zrealizowanych działaniach.
- To ciekawe doświadczenie – mówi prezeska KGW Ludwika Manuszewska – ale musimy jeszcze wiele się uczyć, wspólnie pracować i wspólnie radować. Taka też jest rola naszej organizacji – zachęcać ludzi do wspólnej pracy, nauki i zabawy.
Teresa Rysztak
Wróć do spisu treści