Pracowali - Razem lepiej

Idź do spisu treści

Menu główne:

Pracowali

Aktualności
Gmina Postomino od wielu lat współpracuje z partnerską gminą niemiecką Tringwillershagen.
                W tym roku również wiosenną porą nastąpiła – w ramach współpracy - prezentacja dorobku ruchu artystycznego zarówno ze strony niemieckiej, jak i z polskiej. Projekt jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów w ramach programu Współpracy Interreg  VA Meklemburgia – Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska w Euroregionie Pomerania).
Wniosek na Festiwal Polsko-Niemiecki złożyła dyrektor Szkoły Podstawowej w Postominie. Został on w tym roku wzbogacony o działania seniorów zarówno w zakresie warsztatowym, jak i artystycznym. Członkowie Postomińskiego Stowarzyszenia „Razem lepiej” uczestniczyli w spotkaniu integracyjnym z grupą niemiecką, a następnie zaoferowali współpracę w warsztatach plastycznych – folklorystycznych. Wspólnie z dziećmi polskimi i niemieckimi tworzyli wianki, korale i broszki oraz muszki, po to, by następnego dnia wykorzystać to jako element dekoracji do tańca poloneza.
Dzieci chętnie uczestniczyły również w nauce tego tańca, które prowadziła Teresa Rysztak wspólnie z Maciejem Pominkiewiczem.
Festiwal Polsko-Niemiecki, tuż po przywitaniu rozpoczął się właśnie polonezem na 50 par. Uczestnicy: seniorzy z „Razem lepiej”, dzieci niemieckie, dzieci z SP Staniewice i Postomino z wielką godnością i narodową dumą kroczyli w rytm pięknej muzyki. To było piękne i wzruszające przeżycie. Następnie odbyły się wspaniałe prezentacje taneczne, akrobatyczne i cyrkowe młodych uczestników, a „Razem lepiej” było wisienką na tym tanecznym torcie. Panie (średnia wieku 65) przebrane za „sprzątaczki” brawurowo odtańczyły taniec z miotłami, wzbudzając zachwyt i aplauz wśród widowni. No I miejsce jest i puchar. Można – MOŻNA.
Do popisów wokalnych przygotowane zostały dwa utwory: „Jak dobrze nam w stowarzyszeniu” i „W moim ogródeczku”. Partie solowe wykonywały p. Terenia i p. Lusia. Silna konkurencja w prezentacji zespołu „Pieszczanki” wzbudziła lęk w naszych artystkach. (Przy okazji gratulacje serdeczne i słowa uznania dla naszych sąsiadów – wspaniałego zespołu „Pieszczanek”). Jednakże werdykt jury był niepodlegający dyskusji – obydwa zespoły zdobyły ex aequo I miejsce.
Poczucie sukcesu i zwycięstwa dodaje sił do dalszego działania i tak było w naszym wypadku.
Najważniejsze jednak, że NAM SĘ CHCE, że sprawia to nam radość i satysfakcję, że nie kiśniemy w domu. Dziękuję wszystkim uczestnikom seniorom – aktorom, że wytrzymali ten stres, pokonali lęk i dali z siebie tyle, ile mogli. Postomińskie Stowarzyszenie „Razem lepiej” dziękuje również dyrektor Szkoły Podstawowej w Postominie Pani Danucie Strzelczyk, nauczycielom i pracownikom za organizację i współpracę podczas Polsko – Niemieckiego Festiwalu.
Teresa Rysztak
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego