Dietetyk - Nowa strona Razem lepiej

Przejdź do treści

Dietetyk

Archiwum > 2021
Dietetyczka radzi…
Postomińskie Stowarzyszenie „Razem lepiej” zorganizowało otwarte spotkanie dla mieszkańców naszej gminy z dietetyczką ze Sławna.
Spotkanie odbyło się w sali wiejskiej w Pieńkowie w sympatycznym gronie.
Pani Kamila rozpoczęła spotkanie od dokonania komputerowej analizy organizmu poszczególnych uczestników. Takie badanie w gabinecie kosztuje 100 zł, a na spotkaniu była to kwota wręcz symboliczna. Różnie wyglądały miny uczestników, bo też i wiek senioralny swoje prawa (i grzechy młodości) ma. Po objaśnieniach kto? co? ma za dużo lub za mało nastąpiła część zmierzająca do zachęcenia do zdrowego odżywiania, wymiana dobrych doświadczeń i rad.
Warto zapamiętać kilka złotych rad, które pewnie są znane, ale tak dla przypomnienia i utrwalenia i pokazania pani dietetyczce, że „studenci” uważnie słuchali:
·        dużo pić (0,3 l na 1 kg ciała, wskazana pokrzywa, zielona herbata, woda z cytryną, alkohol nie wskazany – bardzo kaloryczny),
·        nie podjadać słodkości, raczej owoce, warzywa (wystarczą 3 posiłki, diabetycy 5),
·        pieczywo pełne, pełnoziarniste,
·        nie przesadzać z solę (odmierzyć 1 łyżeczkę na dzień i jej nie przekraczać)
·        no i ruszać się. Nie wstydzić się kijków, zaprzyjaźnić się z polnymi dróżkami.
Uczestnicy skorzystali również z indywidualnych porad i wskazówek, ale także sami wymieniali się dobrymi doświadczeniami.
Takie spotkania – z zachowaniem zasad bezpieczeństwa – niosą dużą dawkę wiedzy o tym, co jest bardzo ważne – o możliwościach zadbania o własne zdrowie. Dziękuję wszystkim, którzy z tego skorzystali.
Teresa Rysztak
Wróć do spisu treści