Przyjaciel - Nowa strona Razem lepiej

Przejdź do treści

Przyjaciel

Archiwum > 2022
Zostań przyjacielem przyrody
 
 

Czas wakacji to wycieczki, odpoczynek – szczególnie, gdy jest ku temu okazja. Dzieci uczęszczające do świetlic (ale nie tylko) miały okazję poznać piękno i grozę przyrody nadmorskiej podczas wycieczki na Wydmę Orzechowską i do Doliny Charlotty.
 
Uczestnicy wyprawy spotkali się w Orzechowie Morskim z przedstawicielami Nadleśnictwa Ustka i dzielnie przemierzyli – mimo skwaru – edukacyjną trasę nadmorską i leśną. Mogli też pokonać lęki wysokości, wchodząc na wieżę przeciwpożarową i podziwiać piękne widoki. Tu słowa uznania dla najmłodszego uczestnika 6latka Julka Pakosa, który pokonał tę ekstremalną trasę z uśmiechem jako pierwszy chodziarz. Ciekawe opowieści leśniczego Pawła Muzyki, piękne i groźne obrazy przyrody, a później wspólne ognisko w wyznaczonym, bezpiecznym miejscu, pozwoliły młodzieży uwierzyć, że wspólnie mogą i powinni dbać i ratować otaczającą przyrodę.
 
Taki był cel wyjazdu w ramach projektu Postomińskiego Stowarzyszenia „Razem lepiej” -„Razem ratujmy świat” dofinansowanego z budżetu „Społecznika”,  projektu zainicjowanego przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.
 
Wizyta w Dolinie Charlotty dopełniła czarę pozytywnych wrażeń, ponieważ była okazja obserwowania zachowań fok w miejscowym fokarium. Foki należą do gatunku chronionego, więc tym bardziej warto było poznać ich zwyczaje.
 
W czasie powrotu do domów uczestnicy wyrazili wielkie zadowolenia z aktywnie spędzonego dnia i ze zdobytej wiedzy, otrzymali też pamiątkowe magnesy i materiały edukacyjne. Podczas quizu na temat nadmorskiej przyrody wykazali się dużą wiedzą.
 
Organizatorzy dziękują grantodawcom za wakacyjną wyprawę, a szczególne podziękowanie kierują do pana Nadleśniczego i pracowników Nadleśnictwa Ustka. Dzięki wspólnym działaniom edukacyjnym może uda się – choć trochę – razem ratować świat. Również gorące podziękowania dla opiekunek 50 osobowej grupy młodzieży: Ewy Borowiec, Marianny Zdrzenieckiej,  Teresy Rysztak,  Jadwigi Pakos, Iwony Zdrzenieckiej - Kowalskiej oraz Marty Zając.
 
Teresa Rysztak
Wróć do spisu treści