Pani - Nowa strona Razem lepiej

Przejdź do treści

Pani

Archiwum > 2020
Się pani czepia

                Piękna akcja, piękna inicjatywa – 13.04. –  wójt i GPK zachęcają -wszyscy sprzątamy swoje wioski i okolice. Super. Niestety, po rowach, poboczach dróg leży wiele śmieci, szczególnie butelek. Ponieważ wspólnie z panią sołtysową zaplanowaliśmy sprzątanie różnych miejsc w Pieńkowie przygotowałam ogłoszenia o miejscu i godzinie spotkania. Było też kilka pozytywnych rozmów sąsiedzkich. Przygotowane zostały worki, rękawiczki i kiełbaski na ognisko. No i…
                Po prostu przyszły „tłumy” mieszkańców Pieńkowa, czyli seniorzy: p. Józio, p. Kazio, p. Halinka i p. Terenia. No szok. To, kto to powinien właściwie sprzątać?
                Na uliczce biedronkowej znaleźliśmy 5 papierków, natomiast 4 worki butelek, plastików wytargaliśmy z okolic przyległych do tzw. pałacu i bloków. Szczerze mówiąc wstyd mi było, że tak niska, wręcz zerowa, jest aktywność wioski, w której mieszkamy od 20 lat, w której prowadzonych było tyle działań – również Stowarzyszenia „Razem lepiej” – na rzecz rozwoju aktywności.
                Wiem, że pewnie wielu od razu myśli: „Przecież ja nie mam czasu, jestem zmęczony(-a)”. Czyżby wszyscy byli tak zapracowani? Czy nie ma dzieci, młodzieży w naszej wiosce, by dołączyć się do tak wartościowej akcji. Czy doprawdy starsi ludzie powinni zająć się sprzątaniem po „młodzieży”? Pewnie 90% śmieci jest zostawionych przez mieszkańców, w tym również dzieci.
W tym dniu – wracając z podróży – mijałam kilka wsi w naszej gminie. Widziałam gromady dzieci i dorosłych w Rusinowie, Jarosławcu, Jezierzanach (pewnie w innych wioskach też były), które porządkowały, grabiły, zbierały, segregowały. A w Pieńkowie…
                Dzień wcześniej w czasie porządkowania wsi  pani sołtys towarzyszyły 2 słownie: dwie panie.
                Smutne, że mieszkańcy największej wioski w gminie nie dbają o swe najbliższe otoczenie, nie przychodzą na zebrania wiejskie (najmniejszy odsetek w całej gminie), że mają wiele życzeń, ale… gdzie są ci, którzy chcą kandydować na radnych, gdzie kontakt z ludźmi?
Teresa Rysztak
Wróć do spisu treści