Ceramika - Nowa strona Razem lepiej

Przejdź do treści

Ceramika

Archiwum > 2020
„Nieświęci” z „Razem lepiej” kończą lepienie garnków
Postomińskie Stowarzyszenie „Razem lepiej”, we współpracy z Fundacją Tesco, realizuje projekt pt. „Nie święci garnki lepią, tylko my” w ramach programu „Decydujesz, pomagamy”.
W czasie projektu odbyły się zajęcia lepienia w glinie pod opieką instruktorki p. Anety Kostki oraz zajęcia z elementami socjoterapii, które wspierały uczestników, wskazywały na ich mocne strony. 25 „kursantów” stworzyło piękne misy, koszyczki, postacie (m.in. p. Tadeusz stworzył Napoleona na koniu), dzwoneczki oraz kafle (przecudnej urody), na których wyczarowane zostały numery domów z elementami dekoracyjnymi, co wkrótce zawiśnie na ich płotach lub domach.
Zaangażowanie mieszkańców gm. Postomino dostrzeżone zostało przez grantodawcę i – co jest wielkim wyróżnieniem – zostali oni wytypowani do nagrody w postaci nagrania filmowego przez profesjonalną ekipę. Tak więc ze wsparciem sołtysa Staniewic Bronisławy Siwiuk oraz dzieci ze Świetlicy Środowiskowej „Razem lepiej” w Staniewicach odbyła się sesja filmowa nad przystani kajakowej, podczas której uczestnicy lepili dzwonki, ozdabiali je rytem, a filmowcy kręcili, kręcili; były wywiady, wystawy, ognisko i dobre ciasto.
I jak zwykle było miło, pracowicie i wesoło. W trakcie lepienia p. Maria grała na akordeonie, a co bardziej odważni nucili ludowe przyśpiewki.
Na spotkanie na przystani zaproszeni zostali uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej ze Stowarzyszenia Akson ze Sławna. Nastąpiła pełna integracja i obietnica dalszej współpracy, szczególnie przy realizacji kolejnych projektów z Fundacji Tesco.
Nie chwaląc się zbytnio możemy stwierdzić, że dzięki takim projektom robimy kawał fajnej roboty, która pomaga ludziom starszym i niepełnosprawnym oraz mniej sprawnym szukać radości w szarej rzeczywistości i ciągłym pośpiechu.
Wkrótce – 20.08. – o godz. 1100 odbędzie się otwarcie wystawy prac poprojektowych pn. „Glina prawdę Ci powie”  w Bibliotece Gminnej w Postominie. Filmu jeszcze nie pokażemy, bo jest na stole montażowym, ale wkrótce pewnie tak. Zapraszamy zarówno uczestników, jak i każdego – kto ma chęć.
Teresa Rysztak
Wróć do spisu treści