Wycieczka - Razem lepiej

Idź do spisu treści

Menu główne:

Wycieczka

Aktualności
Wycieczka z sercem
 
Postomińskie Stowarzyszenie „Razem lepiej” pozyskało środki z „Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017 – 2021 w ramach programu dotacyjnego „Niepodległa” na realizację zadania „100 lat Niepodległości, czyli… uczcijmy to z sercem”.
            Zadanie to polega na współpracy ze szkołami, świetlicami, domem kultury i Gminą Postomino, która dotyczyć będzie wielokierunkowych działań związanych z aktywnym uczestnictwem w obchodach Święta Narodowego – 11 listopada.
            Młodzież, dzieci i dorośli przekazywali swe refleksje związane ze 100 leciem niepodległości państwa polskiego. Były to prace pisemne i plastyczne. Ciągle jeszcze czekamy na te prace do końca października.
            Jednym z zaplanowanych działań była organizacja wycieczki do miejsc, które pozwalają poznać ważne wydarzenia historyczne z minionej epoki. Taki był cel wyjazdu 50-osobowej grupy dorosłych i młodzieży do Będomina i Szymbarka.
            Wyprawa celowo zaplanowana została na październikową niedzielę, aby – oprócz walorów patriotycznych – można było napawać wzrok pięknymi kolorami jesieni. Wstrząsające jednak wrażenie na uczestnikach wycieczki uczynił obraz po straszliwej wichurze – nawałnicy, która przeszła nad Borami Tucholskimi pod koniec sierpnia. Tysiące połamanych drzew, tysiące korzeni sterczących do góry, hektary kikutów, przestrzeń jak z filmu fantasy – to był obraz, który pewnie długo zostanie w sercach wycieczkowiczów.
            Przypomnijmy, że Postomińskie Stowarzyszenie „Razem lepiej” we wrześniu przeprowadziło zbiórkę pieniędzy na rzecz poszkodowanych w nawałnicach mieszkańców Kaszub.
            Pierwszym etapem wycieczki z sercem było Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. Przywitano nas serdecznie, po staropolsku i… wycieczkowicze udali się na lekcję muzealną. Osobno seniorzy, osobno młodzież. To była bardzo ciekawa lekcja o życiu Józefa Wybickiego, twórcy naszego hymnu narodowego. Uczestnicy przenieśli się do schyłku XVIII i początku XIX wieku, zobaczyli świat dworku szlacheckiego, poznali szarych żołnierzy legionistów i ich tęsknotę za Ojczyzną. Z tej tęsknoty i dumy narodowej zrodziła się pieśń żołnierska, którą Józef Rufin Wybicki uczynił hymnem.
            Dworek – muzeum w Będominie, również doznał szkód podczas sierpniowej nawałnicy; jeden z trzech wiekowych dębów rosnących w pobliskim parku runął. Wspólne pamiątkowe zdjęcie pod ogromnym orłem i ruszamy dalej.
            Kolejnym etapem był Szymbark, który jest niezwykłym przykładem aktywności lokalnej i dumy kaszubskiej ludności. Centrum Edukacji i Promocji Regionu ustawicznie wzbogaca swą ofertę i kultowy „Dom do góry nogami” – jako symbol minionych (czy tylko?) czasów – nie jest już najważniejszym punktem programu. Tu znajdują się naj: najdłuższa deska świata i największy koncertujący fortepian. Tu również dana nam była niezwykła lekcja historii i patriotyzmu. Uczestnicy poczuli nastrój grozy lat reżimu sowieckiego w „Domu Sybiraka”, zobaczyli transport na zsyłkę, przeżywali niezwykłe losy traperów kaszubskich w Kanadzie, poznawali historię powstańców polskich w Adampolu a także drżeli ze strachu podczas symulacji ataku bombowego na bunkier „Ptasia Wola”.
W wielkim skupieniu wysłuchano historii Kaplicy pw. św. Rafała Kalinowskiego.
Gdyby nie fakt, że pogoda rozpłakała się nad wycieczkowiczami, pewnie dłużej trwałaby nasza historyczna przygoda w Szymbarku.
Wspólny obiad w sali biesiadnej oraz krąg przyjaźni przy ognisku zakończyły ten jakże bogaty w wiedzę i przeżycia dzień. W autobusie – po chwili odpoczynku – rozpoczęło się wspólne śpiewanie, szczególnie starych pieśni patriotycznych, mówiących o miłości do ojczyzny, o ciężkim losie żołnierza – pieśń połączyła pokolenia.
Wyjazd na tę wycieczkę stanowiło jedno z działań projektu „100 lat Niepodległości, czyli… uczcijmy to z sercem”.
 
Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego