Senior - Nowa strona Razem lepiej

Przejdź do treści

Senior

Archiwum > 2019
Senior wie i potrafi, ale czy chce…?
Minęło już 12 lat, od kiedy powstała ta organizacja pozarządowa, mająca na celu rozwój aktywności wśród lokalnej społeczności. Ten cel stale przyświeca członkom Postomińskiego Stowarzyszenia „Razem lepiej” i być może stało się ono przyczyną, że aktywność w gminie bardzo wzrosła. Oczywiście największy wpływ mają sprzyjające warunki, lokalny lider, przychylność władz, a także – co jest istotne – napływ gotówki. Widać, że w gminie dobrze się dzieje, bo inicjatywy lokalne i budżet obywatelski kwitnie i aż serce się raduje, że coś dobrego powstaje,
Walne zgromadzenie członków odbyło się w zaprzyjaźnionej restauracji „Jackowo” w Jarosławcu. Był bezalkoholowy uroczysty obiad z deserem, albowiem członkowie stowarzyszenia mieli powody do radości. W stowarzyszeniu udziela się 30 osób. Nie wszyscy jednakowo, bo wiadomo – życie, choroby, sprawy rodzinne, ale jest stała grupa, z którą można przysłowiowe „konie kraść”. Dominują kobiety, mężczyzn też nie mało, bo aż 10 i są zawsze doceniani i mile widziani.
Rok 2019 był niezwykle bogaty w działania. Zrealizowane zostały 4 projekty, oprócz codziennej mrówczej pracy Zarządu i księgowości. Członkowie stowarzyszenia i inne osoby chętne uczestniczyli w takich działaniach jak: „Nie święci garnki lepią, tylko my” – projekt zrealizowany we współpracy z Fundacją Tesco; „Zwykli, niezwykli, czyli ludzie z pasją z gminy Postomino” – przy współpracy z Fundacją Santander; „W tradycji siła” – projekt zrealizowany w ramach współpracy z Gminą Postomino oraz „Młodzieżowy i senioralny łyk samorządności” – zadanie opracowane w współpracy z Szkołą Podstawową w Postominie oraz Fundacją im. Stefana Batorego i Stowarzyszenia „Polites” ze Szczecina w ramach ogólnopolskiej akcji „Masz głos”.
To ostatnie zadanie zaowocowało niezwykłym sukcesem dla naszej gminy, bo jako jedni z  bardzo wielu organizacji w Polsce zdobyliśmy zaszczytny tytuł „Super Samorząd”. To bardzo priestiżowa nagroda, przyznawana dla niewielu samorządów i mamy prawo do wielkiej dumy, że właśnie MY – Gmina Postomino i „Razem lepiej” uzyskaliśmy uznanie wśród 334 gmin z całej Polski i znaleźliśmy się w gronie 7 laureatów nagrody „Super Samorząd”.
Członkowie stowarzyszenia uczestniczyli w kilku wyjazdach do teatru do Słupska, wyjechali na Festiwal Wikingów i Słowian do Wolina, zwiedzili Trójmiasto, płynęli kanałem Ostródzko-Elbląskim. Zrealizowali się artystycznie  podczas Polsko-Niemieckiego Festiwalu Artystycznego w Postominie, uczestniczyli w Gminnym Przeglądzie Form Artystycznych – wszędzie zdobywając czołowe miejsca. Wystąpili w ogólnopolskim spocie „Działamy z Tesco”.
Wydany został kolejny tom fotoksiążki pn. „Zwykli, niezwykli, czyli ludzie z pasją z gminy Postomino”. Przygotowane zostały dwie wystawy prac poprojektowych: - wystawa sztuki gliniarskiej oraz wystawa zbiorów ludzi niezwykłych. To były prawdziwe perełki aktywności.
Budżet stowarzyszenia w 1029 r. wynosił nieco ponad 24 tys. zł. Wydatkowany został zgodnie z kosztorysami projektowymi i zadaniami statutowymi. Komisja Rewizyjna nie wzniosła żadnych uwag do realizacji budżetu.
Zebrani członkowie stowarzyszenia – po wysłuchaniu sprawozdań - jednogłośnie udzielili absolutorium Zarządowi Postomińskiego Stowarzyszenia „Razem lepiej”.
Prezes Teresa Rysztak podziękowała za słowa uznania, również podziękowała wszystkim za zaangażowanie w realizację projektów. Tradycyjnie już prosiła i zachęcała do powiększenia liczby seniorów aktywnych, albowiem w tym 2020 r. działania zarówno Stowarzyszenia, jak i Gminnej Rady Seniorów zmierzają do współpracy z Gminą, by uczynić ją Gminą Przyjazną Seniorom. Ważne, by wyjść z domu, spotkać się z sympatycznymi osobami i zrobić coś dla siebie i innych. Dobrze by było, gdyby seniorom zależało na tym projekcie – zgadnie z dwiema zasadami: 1) „Tak młodzi jak dziś nigdy nie będziemy” i 2). „Nikt za Ciebie nie zrobi tego, co powinieneś zrobić”. Więc bądźmy aktywnymi seniorami, a nie marudnymi tetrykami.
Teresa Rysztak
Wróć do spisu treści