Zary - Nowa strona Razem lepiej

Przejdź do treści

Zary

Archiwum > 2021
Połączyli przyjemne z pożytecznym
Postomińskie Stowarzyszenie „Razem lepiej” współpracuje z Fundacją „Pięknolesie” z gm. Żary, woj. lubuskie.  
W pierwszy weekend październikowy seniorzy z południa Polski – 50 osobowa grupa – w trakcie wizyty studyjnej spotkali się z przedstawicielami naszej organizacji oraz członkami samorządowymi.
To było piękne, mądre i dobre spotkanie. Nasi goście przybyli na uroczysty obiad do Ośrodka Wypoczynkowego „Barka” (obiad dofinansowany z budżetu gminy), tam postomińscy seniorzy pięknie przystroili stoły, zastawili mnóstwo ciast i owoców. Zarówno gospodarz obiektu, jak i obsługa dołożyli wszelakich starań, by spotkanie było smaczne, uroczyste i przyjazne.
Ze strony gości byli przedstawiciele Urzędu Gminy Żary, tamtejszego GOPS-u oraz radni i sołtysi. Naszą gminę reprezentowała przewodnicząca Gminnej Rady Seniorów Teresa Rysztak, radni: Zenon Morka i Renata Sil, sołtys i członek GRS Bronisława Siwiuk.
Po uroczystym obiedzie i wręczeniu okazjonalnych, symbolicznych upominków zebrani wysłuchali prezentacji o Postomińskim Stowarzyszeniu „Razem lepiej”, a następnie zgłębiali wiedzę na temat możliwości powołania rady seniorów w gminie Żary.
Członkowie naszej rady dzielili się doświadczeniami, wskazywali plusy i minusy tegoż organu doradczo-konsultacyjno-inicjującego.
Był czas na pytania, dzielenie się doświadczeniami, wystąpienia reprezentantów dwóch odległych, ale bliskich sobie organizacji. Prezes Fundacji „Pięknolesie” Krystyna Adamenko zaprezentowała swoją gminę i Fundację „Pięknolesie” oraz pozytywy płynące z uczestnictwa w ogólnopolskiej akcji Masz Głos pod egidą Fundacji Stefana Batorego.
Goście z gm. Żary byli zadowoleni zarówno z pobytu w Jarosławcu, gdzie przebywali w Ośrodku Wypoczynkowym „Tina”, jak i ze spotkania z przedstawicielami Stowarzyszenia „Razem lepiej”.
Po burzliwej debacie wspaniałym finałem był spacer po Jarosławcu i po plaży.
Wieczór seniorzy spędzili przy ognisku, na kontynuacji dyskusji o senioralnej  aktywności, które również wyraziła się we wspólnych tańcach i śpiewaniu. Wyjazd seniorów z gm. Żary dofinansowany został z Urzędu Marszałkowskiego.
Wkrótce reprezentacja naszych seniorów pojedzie do gm. Żary, by poznać Ich tradycje i zwyczaje, ale już teraz możemy się pochwalić, że owocem tej współpracy jest projekt „Seniorze uwierz w siebie – masz głos”, pozyskany z Funduszu Krajowego Aktywni Obywatele. Celem tego projektu będzie przeciwdziałanie wykluczeniu transportowemu osób starszych w gminie Postomino oraz w gminie Żary.
I to jest ten wielki pozytyw działań organizacji pozarządowych.
Teresa Rysztak

Wróć do spisu treści