GRS - Nowa strona Razem lepiej

Przejdź do treści

GRS

Archiwum > 2019
Rada Seniorów Gminy Postomino wystartowała
 
Szanowni Państwo Seniorzy i Seniorki
 
Ta część naszej lokalnej gazety od tego numeru przeznaczona będzie dla Was – osób starszych zwanych seniorami (tak ustawowo określa się osoby powyżej 60 roku życia). Tu – zgodnie z umową z p. Wójtem Januszem Bojkowskim – możemy zamieszczać informacje dotyczące właśnie problemów wieku starszego. Będą to jakieś porady i wskazówki, ale przede wszystkim informacje o tym, co będzie się działo w naszej gminie, kiedy, gdzie i co? Oczywiście dla seniorów.
Zdajemy sobie sprawę, że nie wszystko i nie do wszystkich dotrze informacja, jednak próbujemy znaleźć kontakt z osobami starszymi.
Pierwsza istotna informacja – członkowie Rady Seniorów zaplanowali, że w każdy poniedziałek od godz. 1030 do 1130 będą pełnić dyżur w bibliotece gminnej. Będzie można przyjść, porozmawiać, zapytać, zaproponować – oczywiście w sprawach dotyczących starszych osób. Zdajemy sobie sprawę, że nie wszystko wiemy i możemy, ale mamy dobre chęci, by pomóc ludziom starszym, by pokierować, a może tylko wysłuchać i wesprzeć duchowo.
Wspólnie z Gminą i panem Wójtem planujemy przystąpić do projektu „Gmina Przyjazna Seniorom”. Celem tego programu jest wsparcie i aktywizacja seniorów, lokalnych przedsiębiorców i samorząd. Do tej pory do programu przystąpiły 133 gminy.
By uzyskać ten zaszczytny tytuł zaplanowaliśmy kilka działań dotyczących seniorów. Chcemy zachęcić osoby starsze, by uzyskały Ogólnopolską Kartę Seniora, która za symboliczną kwotę, daje możliwość skorzystania z wielu zniżek w całej Polsce. Będą to sklepy, usługi, wypoczynek. Wspólnie też będziemy zachęcać lokalnych przedsiębiorców do dołączenia do Programu i promować gminę, jako przyjazną seniorom.
Planujemy w maju – wspólnie z lokalnymi stowarzyszeniami – zorganizować festyn pn. „Gminna Senioriada, czyli aktywny senior na wesoło”. Więcej szczegółów w następnym numerze, ale już od teraz czekamy na pomysły, podpowiedzi i… ewentualnych darczyńców.
Planujemy we współpracy z sołtysami Społeczne Spacery Badawcze – które pozwolą wychwycić, jakie miejsca są przyjazne seniorom, a gdzie trzeba byłoby zwrócić uwagę na jakiś problem, może coś poprawić, ulepszyć, ale w sprawach dotyczących osób starszych.
Pod koniec roku przewidujemy szkolenie „Seniorze nie daj się oszukać” oraz debatę publiczną dotyczącą spraw osób starszych w naszej gminie.
Zachęcamy też sołtysów, by – wzorem już niektórych sołectw – zorganizowali w swoich wioskach Jesienne Dni Seniora.
Rada Seniorów Gminy Postomino składa Państwu najlepsze życzenia na Nowy Rok:
„Żeby się żyło,
żeby się wiodło,
żeby się chciało
żeby się mogło”.
Zapraszamy na spotkania
Teresa Rysztak
Krystyna Humińska
Bronisława Siwiuk
Wróć do spisu treści