Jak - Nowa strona Razem lepiej

Przejdź do treści

Jak

Archiwum > 2022
Jak za dawnych lat
Postomińskie Stowarzyszenie „Razem lepiej” we współpracy z szefostwem skansenu „Stary Młyn” w Naćmierzu przygotowało prezentację – małą rekonstrukcję – działań w dawnej zagrodzie wiejskiej.
Podczas tegorocznych dożynek w Rusinowie członkowie stowarzyszenia tradycyjnie już poprowadzili poloneza, który zainaugurował część rekreacyjno-zabawową (bo co to by była za impreza, gdyby nie było poloneza). To dobry też moment, by podziękować wszystkim uczestnikom tego polskiego, narodowego tańca, którzy spontanicznie i już tradycyjnie połączyli się w korowodzie tanecznym. Wszystkim serdecznie dziękuję, a szczególnie Wójtowi p. Januszowi Bojkowskiemu z pierwszej pary oraz starostom dożynek, a także dzieciom ze Szkoły Podstawowej z Jarosławca, które pięknie ubarwiły grupę tancerzy.
Panie z „Razem lepiej” wspaniale zaprezentowały się też w scence żywego obrazu – kobiety zmęczone, spracowane wracają z pola, niosą snopy zboża, dwojaki z pożywieniem, narzędzia rolnicze czy koromysło z wiadrami.
Na tle pięknej piosenki ludowej w wykonaniu zespołu „Mazowsze” pt. „Zachodźże słoneczko” – taka scena była naprawdę piękna i wzruszająca, i bardzo prawdziwa.
Na stanowisku „Razem lepiej” i skansenu „Stary Młyn” panie zaprezentowały czynności, które tradycyjnie wykonywały wiejskie kobiety, a więc: pranie w balii na tarze, suszenie prania, zbieranie ziół, szykowanie zapraw na zimę, kiszenie kapusty, mycie tzw. „statków”.
Inicjatorem tego projektu była Teresa Rysztak wspólnie z Romanem Zawadą – kustoszem „Starego Młyna” w Naćmierzu, a wspaniałymi wykonawczyniami były: Ewa Bylczyńska-Safader, Daniela Igras, Ewa Borowiec z wnuczką Polą, Marianna Zdrzeniecka, Elżbieta Stefańska i Krystyna Zielonka.
Bardzo dziękuję za wspólne zaangażowanie – to było piękne i wzruszające.
Teresa Rysztak
Wróć do spisu treści