Warsztaty
Archiwum > 2021
Warsztaty, teatr, spotkania
Postomińskie Stowarzyszenie „Razem lepiej” aktywnie uczestniczy w projekcie złożonym w budżecie obywatelskim pn. „Gmina przyjazna seniorom”, zachęcając znajomych, sąsiadów i innych seniorów, ponieważ proponowane zajęcia skierowane są do wszystkich osób w wieku „młodych bez przesady”, czyli dla seniorów i mimo, że działania „rozrzucone” są po kilku miejscowościach, to jednak uczestnictwo w nich jest nad wyraz skromne. Co dziwne, na spotkaniach wiejskich, często słyszane są stwierdzenia – „u nas się nic nie dzieje”, „nikt nic nie oferuje osobom starszym”. No cóż, gadanie i narzekalnictwo mamy opanowane do perfekcji, natomiast do roboty, lub choćby do uczestnictwa – to jakby „ja nie mam czasu”. A jest to być może ostatni czas, by coś fajnego zrobić dla siebie, dla innych, wyjść z domu, pośmiać się, zatańczyć.
Wielkie brawo i podziękowanie dla p. Alicji Balcerzak, która przeprowadziła warsztaty teatralne dla 6-osobowej grupy pań. Nie została stworzona wprawdzie żadna scenka, ale ile frajdy miały „aktorki”, odkrywając swe talenty aktorskie. Bo przecież każdy z nas aktorem jest przez całe życie, trzeba tylko odpowiednio nakierować ów talent. Wspaniałym zwieńczeniem znajomości z p. Alicją był udział licznej grupy seniorów w spektaklu przez nią wyreżyserowanym, zaprezentowanym przez darłowski teatr w sztuce „Wariat i zakonnica”. Prezentacja odbyła się w piątkowy wieczór w CKiS w Postominie przy licznej widowni.
Alicja Balcerzak jest też autorką książki pt. „Niewymazane z pamięci” pokazującą historię ludzi i miejsc nam bliskich. Warto pamiętać o trudnych czasach wojennych i powojennych, by – chociażby – cenić to, co mamy teraz i nie dopuścić, by zostało to zniszczone. Uczestniczyliśmy w spotkaniu autorskim p. Alicji w Bibliotece Miejskiej w Sławnie, a wszyscy uczestnicy warsztatów i spotkania otrzymali w prezencie tę książkę z dedykacją.
Ważnymi działaniami dla seniorów były zajęcia pn. „Zdrowy kręgosłup”. Fizjoterapeutka z należytą troską starała się nauczyć uczestników, jak dbać o swój kręgosłup, by służył - bez bólu – jak najdłużej.
Zajęcia z gliniarstwa, prowadzone przez profesjonalistkę, pokazały, że potrafimy stworzyć małe arcydzieła z szarej kupki gliny. W dodatku owe dziełka stanowią miłą osobistą pamiątkę po działaniach.
Przed seniorami jeszcze jest szansa na wykazanie się podczas kolejnych spotkań z gliną w Naćmierzu – 18.X i Staniewicach – 25.X, a także podczas spotkania z zielarką – 18.X. w CKiS w Postominie. Gorąco zachęcamy i polecamy.
Przed nami długa zima, czas błogiego lenistwa lub – kto wie – przymusowego zamknięcia, postarajmy się, by chociaż było co wspominać i cieszyć się „że się było i się mogło”.
Teresa Rysztak