Skansen - Nowa strona Razem lepiej

Przejdź do treści

Skansen

Archiwum > 2022
Skansen ożyje
Wspaniale jest poznać korzenie naszego dziedzictwa kulturowego. Temu służą m.in. ekspozycje zaprezentowane w Starym Młynie w Nacmierzu.
Jednak zbyt wielu zwiedzających nie ma w tym zabytku, a warto pokazać i poznać przedmioty, które jeszcze 50 lat temu służyły w gospodarstwie wiejskim.
Teresa Rysztak – inicjatorka wydarzenia tak prezentuje pomysł, wypracowany w czasie wspominkowych godzin wspólnie z właścicielem skansenu Mieczysławem Zawadą oraz z członkami stowarzyszenia.
- Podczas tegorocznych gminnych dożynek w Rusinowie chcemy pokazać ekspozycję związaną z pracami polowymi sprzed 50 – 100 laty. Wypożyczony z Nacmierza dawny sprzęt rolniczy i domowy „zagra” w żywym obrazie. Stworzymy wiejską chatę i tam będziemy używać sprzętów, które jeszcze niedawno były w naszych domach, a teraz spotykamy je tylko w muzeach i skansenach. Ktoś będzie nosił wodę w koromysłach, ktoś prał na tarze, ktoś międlił len, piekł babę czy chleb, klepał babkę, czy przędł na kołowrotku.
- Panie z „Razem lepiej” będą odpowiednio ubrane – mówi Roman Zawada, przewodnik po naćmierskim muzeum – stworzymy wspólnie wiejski klimat dawnych lat, który powinien znać każdy, a szczególnie młody mieszkaniec naszej gminy. Podczas generalnej próby było wiele wspomnień i pomysłów, by ożywić zabytkowe przedmioty.
Zapraszamy do naszej wiejskiej chaty podczas gminnych dożynek w Rusinowie, chętnie opowiemy o życiu i pracach na wsi za dawnych lat.
Teresa Rysztak
Wróć do spisu treści