Senior mobilny - Nowa strona Razem lepiej

Przejdź do treści

Senior mobilny

Archiwum > 2022
Seniorze, gdzie Cię podwieźć?
Postomińskie Stowarzyszenie „Razem lepiej” zostało zaproszone przez Fundację Pięknolesie z Sieniawy Żarskiej do udziału w projekcie „Seniorze uwierz w siebie, masz głos”,  mającym za zadanie zapobieganie wykluczeniu transportowemu seniorów. Projekt ten wzbudził nasze zainteresowanie, bo wiemy że są problemy komunikacyjne nie tylko w naszej gminie, postanowiliśmy wziąć w nim udział. Pomysłodawcą i organizatorem projektu jest p. Krystyna Adamenko prezes Fundacji Pięknolesie. Projekt ma pomóc seniorom, którzy nie mają możliwości dostania się do lekarza, fryzjera czy też na zakupy z powodu braku komunikacji publicznej, bądź też problemów z poruszaniem się, a w dodatku nie mogą im w tym pomóc ich bliscy, bo pracują, są małe dzieci.
 
Pierwszym krokiem było znalezienie chętnych, którzy mają własny samochód i chęć pomagania innym. Kierowcy – wolontariusze otrzymują bowiem tylko tzw. kilometrówkę, czyli stawkę ustaloną dawno temu za przejechanie 1 km (np. 0,8358 zł/1 km). Gdy znaleźli się już chętni trzeba było ich przeszkolić i już można było zacząć pomagać seniorom. Pierwsze wyjazdy odbyły się w marcu i do końca lipca 23 wolontariuszy wykonało 251 kursów, a przejechało aż 13 075,8 km i przewiozło 36 seniorów, w tym wielu wielokrotnie. Celami wyjazdów były wizyty u lekarza, stomatologa, szczepienia, badania laboratoryjne, ale także wizyty w banku i zakupy oraz spotkania towarzyskie, wyjazdy do teatru,  na koncerty, spotkania z seniorami, rozwijanie pasji.
 
Między innymi pani Dorota skorzystała z dojazdów na 3 tygodniową rehabilitację do Jarosławca „Nigdy nie pomyślałabym, że mogę bezpłatnie jeździć na leczenie, bardzo były mi potrzebne te zabiegi”, pani Józia chociaż ma połączenie do Słupska, ale lekarz jest na drugim końcu miasta, mąż jest chory, więc musi prosić kogoś żeby ją zawiózł „a teraz nikt nie chce mniej niż 100 zł a już z czekaniem dodatkowy koszt. Ta możliwość dojazdu to dla mnie jak wielki prezent”. Pani Krysia „Zawsze chciałam być wśród ludzi, rozmawiać, podziwiać. Ale jak wyjechać, jak nie ma z kim i czym? Teraz jestem szczęśliwa, bo dzwonię, umawiam się i zawsze ktoś po mnie przyjedzie. Dziękuję”. Jedna z pań dzwoni i mówi „Nie wiem, czy mnie ktoś w trąbę robi, czy to możliwe, że nie trzeba płacić za przejazd? – Tak, nie trzeba – odpowiedź. – To ile to kosztuje? …..”
 
Z wypowiedzi seniorów wynika, że byli bardzo zadowoleni z tej formy pomocy, a wolontariusze wyrażali zadowolenie, że mogą pomóc potrzebującym.  Niestety wolontariuszy jest nie zbyt dużo, co też jest problemem, a potrzebujących jest dużo. Wszyscy natomiast twierdzili, że takie działanie przydałoby się przez cały rok. Póki co zapraszamy seniorów – tel. 608 416 992.
 
Projekt „Seniorze uwierz w siebie – masz głos!” realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego w funduszy EOG.
 
Fundusze EOG i norweskie – finansowy wkład Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w zmniejszanie nierówności społeczno-ekonomicznych w Europejskim Obszarze Gospodarczym oraz w umacnianie stosunków dwustronnych z 15 państwami członkowskimi UE z Europy Środkowej i Wschodniej.
 
 
Józef Rysztak operator projektu w Postominie
Wróć do spisu treści