Niezwykli - Nowa strona Razem lepiej

Przejdź do treści

Niezwykli

Archiwum > 2020
Niezwykli pokazali się
Postomińskie  Stowarzyszenie „Razem lepiej” zakończyło realizację projektu z programu „Tu mieszkam, tu zmieniam” współfinansowanego z Fundacji Santander Bank S.A. Celem projektu było poszerzenie wiedzy o ludziach, którzy wywierają pozytywny wpływ na lokalne środowisko i których dorobek  jest żywy w lokalnej świadomości.
Finałowym rezultatem było stworzenie albumu pt.: „Zwykli – niezwykli, czyli ludzie z pasją z Gminy Postomino i okolic” oraz zorganizowanie spotkania i wystawy prezentującej niezwykłe działania niezwykłych ludzi.
Autorzy albumu – Teresa i Józef Rysztakowie, przy współpracy z sołtysami i przyjaciółmi odkryli ponad 50 osób, których można by określić mianem niezwykłych. A tą niezwykłością było: wyrażenie zgody na udział w projekcie, posiadanie jakiejś pasji i znalezienie czasu na opracowanie i wystawę swych niezwykłości. W książce starczyło miejsca dla 27, pozostałe osoby  - być może pod w/w warunkami – znajdą się w kolejnym tomie, o ile uda się znaleźć grantodawcę. A pewnie tak, bo zainteresowanie i oddźwięk jest duży.
Ta edycja pokazała doprawdy niesamowite postaci, których uzdolnienia i desperacja godne są bliższego poznania i naśladowania. Ludzie, którzy mimo choroby tworzą coś pięknego, niezwykłego – jak choćby pan Bogumił Olszak, który jest twórcą papierowych cudeniek, pięknych obrazów wyszywanych haftem krzyżykowym, który tworzy piękne kwiaty papierowe, wstążkowe. Słów uznania i zachwytu jest mało, by pokazać ten kunszt zaprezentowany na wystawie prac.
Na wystawie zobaczyliśmy też trofea Piotra Borowca – mistrza świata w  crossmintonie, piękne serwetki Ewy Borowiec, bryły bursztynu Mieczysława Zawady i kosze wiklinowe Andrzeja Cichego, prezentację starego sprzętu gospodarczego i koronkowych serwetek państwa Dagmary i Dariusza Spocińskich i galerią nowoczesnych zdjęć i starych aparatów fotograficznych Leszka Zosiuka. Staniewice pokazały swe bogactwo niezwykłości promując pracowitość i talent Bronisławy i Jerzego Siwiuków, pasjonatów starych ciągników i maszyn rolniczych Izę i Piotra Miszczaków. (Piotr uzyskał honorowy tytuł Kolekcjonera Roku  nadany przez Ministra Rolnictwa.) Wielkie zainteresowanie, a potem oblężenie, wzbudziło stoisko państwa  Sylwii i Pawła Wojciechowskich, którzy otworzyli Bar Bistro w Staniewicach i serwują tam przepyszne (a na dodatek świeże i tanie) obiadki, pizzę i inne pyszności. Taką samą pasjonatką niezwykłego jedzenia okazała się Dominika Gil z Kanina. Jej szyszki w zalewie, dżem z ogórków, z marchewki, soki, nalewki, pasztety – to „niebo w gębie”.
Na wystawie zaprezentowały się ze swymi plastycznymi dziełami Ewa Bylczyńska Safader, Wanda Janowicz, Daniela Igras, Ilona Krajewska Matyjek, Duże zainteresowanie wzbudziło stoisko krótkofalowców Zdzisława Sieradzkiego i żeglarskie państwa Małgorzaty i Dariusza Nawrockich. Okazałe stoisko zaprezentowało Postomińskie Stowarzyszenie „Razem lepiej” a tuż obok pasje podróżnicze i edytorskie pokazała Teresa Rysztak, która stworzyła (wspólnie ze swoim mężem) ok. 30 publikacji – fotoksiążek.
Wszyscy pasjonaci otrzymali w prezencie książkę z mapką gminy Postomino i kolejnymi pasjonatami. Było wspólne podziwianie, degustowanie, rozmowy, plany i marzenia.
Szkoda tylko, że tak szybko trzeba było pozamykać wystawę, albowiem sala przy CKiSie już musiała być przygotowywana na kolejne wydarzenie kulturalne.
To, co było niezwykłe w tym projekcie, to przede wszystkim emocje. Ludzie, którzy tu mieszkają (w gm. Postomino) są doprawdy niezwykli, często skromni, ale mający swoje pasje, swój dorobek. Dzięki takim projektom stają się inspiracją dla innych, są przykładem twórczego spędzania czasu, wychodzą z domów i dają radość innym.
Postomińskie Stowarzyszenie „Razem lepiej” dziękuje wszystkim „Zwykłym niezwykłym” za udział w projekcie, a także dyrektorowi Centrum Kultury i Sportu za udostępnienie sali na wystawę, a przede wszystkim Fundacji Santander za wsparcie finansowe projektu.
Teresa Rysztak
Wszyscy uczestnicy wyrazili zgodę na wykorzystanie swego wizerunku na potrzeby tego projektu. 
Zdjęcia wykonał Leszek Zosiuk.
Wróć do spisu treści