Refleksje - Nowa strona Razem lepiej

Przejdź do treści

Refleksje

Archiwum > 2019
Poprojektowe refleksje
 
Postomińskie Stowarzyszenie „Razem lepiej” nie spoczęło na laurach, ani też nie zapadło w letarg podczas przymusowej izolacji środowiskowej z uwagi na zagrożenie koronawirusem. Mimo oddalenia i niemożności bezpośredniego kontaktu, a w związku z tym nie było można zrealizować zaplanowanych spotkań, dbaliśmy o wzajemne relacje, dzwoniąc do siebie i dopytując się o bieżące problemy i zdrowie. Czas ten wykorzystaliśmy też – zgodnie z aktualna potrzebą - na zabezpieczenie siebie, swoich rodzin i innych osób szyjąc maseczki ochronne z własnych materiałów. Rekordzistką była p. Marianna, która uszyła 145 sztuk. Pomogliśmy też, współpracując ze Sławieńskimi Warsztatami Terapii Zajęciowej, w przekazywaniu osobom zainteresowanym 100 sztuk maseczek. Za darmo.
A kiedy już można było wychodzić na dwór – rzuciliśmy się w wir prac ogrodowo-kwiatowo-plastycznych. Żeby było kolorowo, przyjaźnie, weselej. Tak więc w naszych obejściach zakwitło tysiące bratków i stokrotek, nastąpiła wymiana sadzonek i flanc oraz obmyślanie bezpiecznych planów spotkaniowych.
Ciekawym pomysłem na ozdobienie naszych podwórek, płotów, stodół stał się drewniany de`coupage. Panowie wcześniej przygotowali krążki z wycinki drzew, podszlifowali, a panie malowały, kleiły i lakierowały – we własnych domach i z własnym pomysłem.  W efekcie powstały ciekawe aranżacje na stodole, na płocie, a w najbliższym czasie zaplanowana jest wystawa tych „innych obrazów” na okolicznym płocie, na sieci rybackiej na ulicy Biedronkowej w Pieńkowie. Tam też odnowione zostały przez panie ze stowarzyszenia, własnoręcznie zrobione meble ogrodowe (2 ławeczki i stolik), stworzony został też kącik gier ekologicznych: kółko i krzyżyk, domino kamienne, kręgle butelkowe (plastikowe).
W ramach inicjatywy społecznej – mówi Teresa Rysztak - będziemy odnawiać kamienne biedronki, będziemy budować hoteliki dla owadów, stworzymy gliniane kafle z numerami domów, zrobimy uliczkowy festyn i pojedziemy na wycieczkę na średniowieczny plac zabaw do Leonardii do Krup. Dzięki wsparciu finansowemu Gminy Postomino wakacje ludzi aktywnych (młodszych i starszych) będą twórcze, ciekawe i radosne.
Natomiast to, co chcemy zrealizować tylko z seniorami jest jeszcze trochę przed nami – będą to spacery badawcze – społeczne pod kątem utrudnień jakie występują w naszych wioskach dla seniorów.
We wrześniu planujemy spotkanie z seniorami z Fundacji Pięknolesie z gminy Żary w celu poznania zasobów kulturowych i gospodarczych gminy Postomino i Żary. Dodatkowym plusem jest fakt, że działania naszych organizacji w zakresie integracji i edukacji osób starszych wspierać będą władze obu gmin, które zostały przekonane co do słuszności i wartości współpracy. Oby tylko zdrowie i polityka pozwoliły na rozwój społecznych działań obywatelskich.
Teresa Rysztak
Wróć do spisu treści