Razem - Nowa strona Razem lepiej

Przejdź do treści

Razem

Archiwum > 2022
„Razem lepiej” uhonorowane
 
 

Tradycyjnie koniec roku kalendarzowego mobilizuje do podsumowań działań na rzecz lokalnego środowiska i do planów na czas nadchodzący.
 
To, że praca społeczna daje poczucie ważności działań – nie trzeba nikogo przekonywać, a to że trzeba się często naharować, nadenerwować, na przekonywać – to już druga strona medalu. Tak właśnie wygląda praca społecznika. Trzeba wierzyć w ważność działań, ale też czasem dać sobie czas na „zresetowanie” powagi działań i chwilę relaksu. Ważne, że oprócz poczucia satysfakcji, radości i dumy z dokonanych działań są też inni, którzy doceniają wysiłek społeczny, że chcą uhonorować zaangażowanie.
 
Postomińskie Stowarzyszenie „Razem lepiej” przeżywa właśnie takie „chwile chwały”, ponieważ Ich działania zostały zauważone i nagrodzone na forum gminy, województwa i Polski. A ponieważ chcemy, by środowisko gminne też o tym wiedziało, więc po kolei informujemy. Realizacja wielkiego projektu pod nazwą „Seniorze uwierz w siebie – Masz Głos” (58 uczestników, 27 wolontariuszy, ponad 16 tysięcy przejechanych kilometrów, kilkadziesiąt uśmiechów, słów podziękowań) zaowocowała współpracą z lubuską gminą Żary i Fundacją „Pięknolesie”, która to współpraca niewątpliwie przyniesie wiele korzyści naszej gminie. Wkrótce szczegóły.
 
W czasie wiosenno – jesiennym członkowie „Razem lepiej” dali kilkanaście koncertów kabaretowych promując lokalną aktywność senioralną oraz naszą gminę. Ok. 1000 widzów oklaskiwało i bawiło się przy dobrej muzyce i fajnych skeczach. Znowu poczucie dobrej roboty, drobnego sukcesu, spotkania z fantastycznymi ludźmi, wymiana doświadczeń. Jeśli dodać, że nagrodą był pobyt weekendowy w OW Barka z pełnym „wypasem” (dla niektórych pierwszy taki pobyt, gdzie liczył się tylko wypoczynek), to warto było pokonać wszelkie bariery.
 
W projekcie Społecznika „Razem ratujmy świat” odbyło się kilkanaście spotkań dorosłych i młodzieży, gdzie opracowywano katalog działań proekologicznych, zorganizowano spotkania z leśnikami, przedstawicielem GPK, odbyły się wycieczki do Sortowni Odpadów w Bierkowie, na Wydmy Orzechowskie, do Doliny Charlott i do Chudaczewka. Młodzież uzyskała honorowy tytuł „Przyjaciela lasu”, porządkowała otaczający nas Świat – i za to wszystko stowarzyszenie zdobyło honorowe wyróżnienie wręczone podczas Gali Społecznika w Szczecinie.
 
A wspaniałym podziękowaniem za całość działań społecznych stowarzyszenia „Razem lepiej” w 2021 r. było uzyskanie honorowego tytułu „Zachodniopomorski Lider NGO” w kategorii organizacje z budżetem do 25 tys. Złotych w ramach konkursu organizowanego przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.To wielkie wyróżnienie dla małej, wiejskiej organizacji przyznane przez liderską Pracownię Pozarządową z Koszalina odebrały z rąk pani Wicemarszałek wiceprezeska Ewa Bylczyńska – Safader i Ewa Borowiec podczas Forum Organizacji Pozarządowych w Kołobrzegu. Oprócz statuetki organizacja zdobyła nagrodę finansową, z czego członkowie stowarzyszenia cieszą się najbardziej, albowiem zamierzają przeznaczyć ją ….. na działania statutowe.
 
Za pracę na rzecz seniorów, za działania społeczne rozwijające aktywność lokalną honorową odznaką „Złotego Gryfa Zachodniopomorskiego” odznaczona została też 15 letnia prezeska Stowarzyszenia Teresa Rysztak.
 
- To dla nas wielki zaszczyt wiedzieć, że nasze działania są ważne, że pomagamy innym, że jesteśmy docenieni i uhonorowani – mówią członkowie „Razem lepiej”. Każdy czeka na swoją chwilę sukcesu. I my mamy poczucie, że go osiągnęliśmy. Gdyby tak jeszcze więcej osób chciało się bardziej angażować, po to, by razem było lepiej, wówczas tańczylibyśmy z radości. Ewentualnie zrobilibyśmy coś jeszcze bardziej „razem lepszego”.
 
Teresa Rysztak
Wróć do spisu treści