Poznali - Nowa strona Razem lepiej

Przejdź do treści

Poznali

Archiwum > 2022
Członkowie i sympatycy Postomińskiego Stowarzyszenia „Razem lepiej” wspólnie z członkami Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Węgierskiej ze Słupska pojechali na wycieczkę do Bornego Sulinowa. Celem wyprawy było poznanie historii najmłodszego miasta w Polsce, które jeszcze 30 lat temu było tematem tabu.
Borne Sulinowo – leśne miasto – powstało w latach 30 minionego wieku. To miasto trzech kultur, przede wszystkim wojskowych, niemieckiej, rosyjskiej i polskiej. Przez ponad pół wieku wycięte było ze struktury terytorialnej naszego kraju. Na mapach Polski pojawiło się dopiero w 1992 r., po wyjeździe ostatniego transportu żołnierzy rosyjskich. To miejsce z wyjątkową historią, od zarania związane z wojskowością, nadal spowite aurą tajemniczości.
Militarne ślady przeszłości ukształtowały dzisiejszy obraz miasta. Dawny poligon z wrzosowiskami oraz wkomponowane w przyrodę pozycje Wału Pomorskiego stworzyły tu jedyny w swoim rodzaju „turystyczny poligon”. I to właśnie poznawali nasi miłośnicy historii.
Przewodniczka zaprowadziła również grupę w niezwykłe miejsca, m.in. do Offlagu Gross Born, gdzie przebywało w okresie wojennym ok. 90 tys. jeńców z wielu krajów Europy, przede wszystkim oficerów. Stąd w styczniu 1945 r. zmuszono ich do 677 km marszu śmierci do Sandbosel w zachodnich Niemczech. W lesie sosnowym stoi las krzyży brzozowych upamiętniających ofiary wojny.
Uczestnicy byli zaskoczeni metamorfozą miasteczka, które potrafiło zagospodarować i uchronić elementy architektury związane z trudnymi dla Polaków czasami.
Dodatkowym lokalnym akcentem kulinarnym był obiad w pensjonacie „U Ani”: barszcz ukraiński i pielmieni z masłem. Wyjazd zorganizowany został ze środków własnych. Uczestnicy zapragnęli zgłębić ten historyczny temat i postanowili kontynuować program wycieczkowy poznając szlak Wału Pomorskiego. Czy Im się to uda? Poinformujemy.
(Ryt.)
Wróć do spisu treści