Zochy - Razem lepiej

Idź do spisu treści

Menu główne:

Zochy

Aktualności
Zochy Gospochy – Damy Radę – po męsku
                Kolejny raz Postomińskie Stowarzyszenie „Razem lepiej” udowodniło, że – mimo wielu przeciwności losu – dadzą radę i zaplanowany cel będzie osiągnięty.
                Tak było i w tym roku podczas tradycyjnego spotkania pokoleniowego „Zochy Gospochy”. W ramach tego działania zrealizowane zostały zadania z kampanii profilaktycznej „Postaw na rodzinę”, była także współpraca z Towarzystwem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej ze Słupska, Polskim Stowarzyszeniem Diabetyków (Koło Terenowe w Postominie) oraz z sołectwem i Kołem Gospodyń Wiejskich „Aksamitki” z Wszędzienia. Działanie „W tradycji siła” dofinansowane zostało z budżetu gminy w ramach współpracy z organizacjami pozarządowymi, a honorowy patronat objął Wójt Gminy Postomino – Janusz Bojkowski.
                Celem spotkania było pokazanie swojej kreatywności, pracowitości, zapobiegliwości i poczucia humoru. Pokazali to uczestnicy startując w 4 konkurencjach Zośkowych: Zocha modna, gospodarna, pasjonatka i sportowa.
                I tu właśnie męski sukces: 6 letni Piotruś Kołodziejski został mistrzem w ekologicznych kręglach, a tytuł Super Zośki 2019 i puchar Wójta Gminy zdobył Jerzy Siwiuk ze Staniewic.
                Honorowe miejsca w poszczególnych konkurencjach zajęły następujące osoby:
Zocha modna - I m. Bronisława Siwiuk, II m. Jerzy Siwiuk, III m. Justyna Koseda.
                Państwo Siwiukowie zdecydowanie preferowali modę retro, pokazując damę z lat 30 oraz kostium Elwisa Presleya, natomiast p. Justyna – zaprezentowała model kobiety wiejskiej, pracującej przy udoju krów, tworzącej przetwory mleczne – dała radę.
W kategorii Zocha gospodarna/kulinarna zwyciężyły następujące potrawy: I m. „Chlebaczki” Stanisławy Krajewskiej, II m. miody Jerzego Siwiuka, III m. galaretka Czesławy Przybyszewskiej.
Najlepsze ciasto (wśród pysznych wielu innych) to – zdaniem jurorów -„Serniko/jabłecznik, które upiekła Joanna Młynarz, nagrodę zdobyły również Elżbieta Stefańska za najbardziej oryginalne ciasto „Szpinakowy sernik” oraz Teresa Rysztak za bezcukrową potrawę „Dzik a lesie, a gołąbki we Wszędzieniu”.
                Najwięcej emocji i zdrowego ruchu było w konkurencjach sportowych, które – chociaż na wesoło – wcale nie były takie łatwe.
Konkurencję „Ekologiczne kręgle” zdominowali młodzi mieszkańcy Wszędzienia: I m. – Piotr Kołodziejski, II m. – Joanna Młynarz, III m. – Alicja Giemza.
W zbieraniu jaj i rzucaniu ich do wiaderka zwyciężyły”: I m. – Alicja Giemza, II m.- Jerzy Siwiuk,
 III m. – Maria Lech-Szajner. A w rzucie pokrywką do gara zdecydowanie wygrały: I m. – Bronisława Siwiuk, II m. – Joanna Młynarz, III m. – Henryk Manuszewski.
                Wszyscy aktywni uczestnicy otrzymali nagrody wspólnie ufundowane przez organizatorów. Szczególne słowa podziękowania dla jurorów, którzy mieli trudne zadanie w ocenie tak ciekawych prezentacji: Marii Momot, Ryszarda Łokaja i Józefa Rysztaka. Całość prowadziła i koordynowała Teresa Rysztak, która również poinformowała uczestników o wielkim sukcesie w pracy stowarzyszenia, jakim jest nominacja w ramach ogólnopolskiej akcji „Masz głos” oraz współpracy z Fundacją im. Stefana Batorego do prestiżowej nagrody „Super Samorząd”. W tym roku tylko 15 organizacji w Polsce dostąpiło tego zaszczytu i mamy prawo być z tego dumni.
Zochy Gospochy to impreza zakładająca dużą aktywność i pomysłowość uczestników, tu nikt nie przychodzi, by posiedzieć, piwko wysączyć, tylko pokazać swoje – być może nieraz mikre – umiejętności, zaangażowanie, ale jest ruch, jest śmiech, jest zabawa. Stąd też wiele osób wybiera inny rodzaj spędzenia wolnego czasu. Jednak członkowie z „Razem lepiej” mają poczucie humoru, dystans do swoich słabości i chęć to tego, „by im się chciało chcieć”. I za to wszystkim uczestnikom Zośkowego spotkania – Dziękuję. Jednak DAŁO RADĘ.
Teresa Rysztak
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego