Zdrowo - Razem lepiej

Idź do spisu treści

Menu główne:

Zdrowo

Aktualności
Zdrowo, bezpiecznie i … tanecznie
 
                Postomińskie Stowarzyszenie „Razem lepiej” we współpracy z Kołem Terenowym Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, a także z Gminą Postomino realizuje projekt pt. „Multi kulti”. Tradycyjnie będzie się dużo działo, bo od 10 lat tradycyjnie dużo się dzieje. Szczególnie dużo będzie kultury – bo tak wskazuje tytuł projektu. Tej kultury codziennej, użytecznej i niezwykle ważnej, będziemy się i innych uczyć na cotygodniowych spotkaniach i tych roboczych, i tych odświętnych wyjazdowych.
                Realizację projektu rozpoczęliśmy od współpracy z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i od spotkania z panią policjantką Agnieszką Łukaszek, która przedstawiła zebranym nowe i stare zagrożenia czyhające na osoby starsze, często samotne, spragnione kontaktu i wrażliwe, ufne.
                To, co warto i trzeba było zapamiętać:
·         Nie pozwól, aby ktoś podawał się za członka Twojej rodziny i wykorzystywał Twoją chęć pomocy innym. Kiedy zadzwoni telefon, a Ty usłyszysz, że potrzebne są komuś pieniądze (np. fałszywemu wnuczkowi, siostrzenicy itp.) – zgłoś ten fakt natychmiast na Policję. Będzie bezpieczniej, kiedy zadzwonisz z innego telefonu, np. od sąsiadów.
·         Zanim wpuścisz do domu nieznajomego, który podaje się za pracownika administracji, albo policji czy innych służb: sprawdź jego identyfikator lub legitymację służbową. W przypadku wątpliwości zadzwoń do instytucji, na którą się powołuje.
·         Nigdy nie płać tym, którzy przychodzą do domu i podają się za inkasentów. Żadna z instytucji typu: spółdzielnia, zakład energetyczny, ZUS – nie pobiera należności finansowych w domu.
·         Kiedy wyjeżdżasz na dłużej – poproś sąsiadów, aby w tym czasie zwrócili uwagę na Twoje mieszkanie.
·         Nie trzymaj w domu oszczędności swojego życia. Korzystaj z usług banków, gdzie z pewnością pieniądze są bardziej bezpieczne.
·         Gdy ktoś chce zanieść Ci zakupy do domu – zachowaj czujność.
·         Nie korzystaj z usług w sytuacjach przypadkowych: na ulicy, na dworcu itp. Sam dokonuj wyboru miejsca i czasu transakcji.
                Agnieszka Łukaszek zwróciła też uwagę na noszenie elementów odblaskowych, nie tylko przez starsze osoby, ponieważ wtedy pieszy lub rowerzysta będzie lepiej widoczny w mroku. Koniecznie zalecała zakup czujnika czadu i gazu, by uniknąć zatruciu czadem lub nie spowodować eksplozji gazu. Ponadto warto zwracać uwagę na swoje samopoczucie – sygnalizować rodzinie lub sąsiadom, jeśli zachodzi podejrzenie, że coś jest nie tak, dzwonić na 112.
·         Czytać uważnie umowy, nie dać się nabrać na rewelacyjne zakupy na pokazach.
·         Nie trzymać dokumentów i pieniędzy w samochodzie.
Spotkanie zakończyło się prezentacją krótkich filmów demonstrujących działania oszustów.
                Przewidujemy, odbędzie się jeszcze jedno spotkanie, bo temat zagrożeń jest rozległy. Oczywiście poinformujemy o terminie i już zapraszamy. Stowarzyszenie bardzo dziękuje pani policjantce za ciekawą prelekcję i życzliwą atmosferę.
                Kolejne spotkanie – prawie ostatkowe – odbyło się w Rusinowie, dzięki współpracy z panią świetliczanką Marzeną Bartlewską. Temat spotkania „Zdrowe odżywianie… i babcie tańczą rock and rolla”. Mieszkanki Rusinowa, za namową p. Marzeny, przygotowały konkurs na zdrową potrawę, a jury w składzie : gość honorowy ksiądz Andrzej Bagiński, Jerzy Siwiuk i Tadeusz Żelazko degustowało i oceniało smakołyki. I tak w kategorii surówek I m. zdobyła egzotyczna surówka z granatem autorstwa Gosi Syczewskiej; w kategorii sałatek – śledzik pod czerwoną pierzynką autorstwa Wandy Morawskiej; w kategorii rybnej – rybka Ewy, którą wykonała Ewa Namiel; w kategorii ciast – I miejsce zdobyło ciasto rafaello wykonane przez Henryką Bartlewską oraz faworki przygotowane przez Gosię Syczewską. Nagrodami były piękne wieńce, przygotowane przez Marzenę Bartlewską i drobiazgi z „Razem lepiej”.
                Podczas spotkania odbyła się też prezentacja „10 kroków do długowieczności”, autorstwa profesora Zbigniewa Sobisza z Akademii Pomorskiej w Słupsku, prowadzona przez Teresę i Józefa Rysztaków.
A potem był czas na wspólne pogaduchy, zabawy i tańce. Babcie zatańczyły (jak umiały) rock and rolla, a jak zabrakło tancerzy – to i taniec z miotłą (miotłem?) był sympatyczny, dopełniał stary taniec integracyjny. Miejscowa społeczność dokonała też wyboru królowej balu, którą została Ludwika Manuszewska oraz króla balu – Freda Sówkę. Para królewska w nagrodę otrzymała bon na milion uśmiechów i bezpłatny pobyt nad morzem ( oddzielnie). Był też taniec kotylionowy, gimnastyka – wierszyki masażyki, zabawa – wyrzuć złość.
                No i złość została wyrzucona, uczestnicy wychodzili z uśmiechem na twarzy, tym bardziej, że jednym z tematów była rozmowa o Radzie Seniorów i propozycjach do jej działania.
                Zapraszamy na kolejne spotkania. Kontakt 59 810 9291 lub 698 735 814.
T. Rysztak
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego