U rybaka - Razem lepiej

Idź do spisu treści

Menu główne:

U rybaka

Aktualności
U rybaka z krwi i kości
 
                Postomińskie Stowarzyszenie „Razem lepiej” kontynuuje cykl spotkań z ciekawymi ludźmi w naszej gminie.
                Po udanej wizycie w świetlicy wiejskiej z seniorami w Rusinowie członkowie stowarzyszenia tym razem spotkali się w Galerii Rybaka w Jezierzanach, aby – nie tylko świętować wspólne spotkanie – ale przede wszystkim poznać tytułowego bohatera – Leszka Kołakowskiego i Jego Małżonkę – Krystynę oraz pogłębić wiedzę o życiu prawdziwego rybaka, jego radościach i problemach, jego sukcesach i porażkach.
                Niedzielne spotkanie przygotowała błękitna grupa seniorów łącko-jezierzańskich, która  oprócz pysznego podwieczorku zaserwowała różne morskie zabawy, szanty i opowieści.
                Leszek Kołakowski od 30 lat trudni się rybołówstwem morskim i niejeden raz przeżył przygodę mrożącą krew w żyłach. Jednak oprócz łowienia ryb i zarabiania na życie zawsze czuł w sobie wolę gromadzenia starych przedmiotów związanych z tematyką morską.
                - W naszym obiekcie znajduje się wiele unikatowych przedmiotów, które wyszły już z użytku, co kiedyś służyło ludziom morza. Teraz jest czas kasacji – kasuje się, niestety, polska flota – dla zbieracza to złoty czas, chociaż smutny dla gospodarki. Zaczynałem od gromadzenia „tych skarbów” w starej stodole, nie było tam warunków do eksponowania, ale ludzie chcieli to oglądać, chcieli słuchać morskich opowieści. Udało się pozyskać dofinansowanie i zbudowaliśmy to piękne miejsce. Teraz mamy powód do dumy. W gromadzeniu eksponatów wspierają mnie lokalni rybacy-koledzy, sygnalizują o jakiś ciekawych rzeczach, nieraz sami przynoszą coś co wyrzuciło morze. Trzeba mieć wiele szacunku dla morza, dla przyrody, bo szarżowanie na morzu często jest przyczyną wielu nieszczęść.
                Do tej galerii w czasie sezonu przychodzi bardzo wielu wczasowiczów, kolonistów – osób zainteresowanych miejscem, w którym przebywają na wypoczynku. Już teraz są deklaracje na kolejne grupy zwiedzających.
                Leszek Kołakowski ma jeszcze wiele planów na rozwój tej placówki. Takie miejsce jest niezwykle ważne na mapie naszej gminy, przyczynia się do wzrostu atrakcyjności turystycznej okolicznych wsi i miasteczek. Warto zawitać do rybaka z krwi i kości w Jezierzanach, bo przede wszystkim my – mieszkańcy tej ziemi – powinniśmy promować to, co warto pokazywać innym.
Teresa Rysztak
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego