Trinwillershagen - Razem lepiej

Idź do spisu treści

Menu główne:

Trinwillershagen

Aktualności
„Razem lepiej” w Trinwillershagen
 
                Postomińskie Stowarzyszenie „Razem lepiej” miało niezwykle ważne i sympatyczne zadanie do spełnienia: reprezentować Polskę, naszą gminę i naszych seniorów w zaprzyjaźnionej gminie Trinwillershagen. I zrobili to.
                We wrześniu 2007 r. podpisana została umowa partnerska między Gminą Postomino a Gminą Trinwillersgahen, dokonali tego były wójt Zbigniew Galek i były burmistrz Klaus Dieter Than.
                Postomińskie Stowarzyszenie „Razem lepiej” zaproszone zostało do współpracy w 2012 r., czyli mamy już 5 letnie doświadczenie w rozwijaniu i utrwalaniu polsko-niemieckiej przyjaźni senioralnej. Przez te pięć lat zdążyliśmy poznać swoje imiona i zakolegować się; podczas spotkań był czas na sportowe, taneczne i wokalne zmagania, na wspólne spacery, na wymianę różnych serdecznych gestów, słów i pamiątek. Oczywiście zawsze wsparciem służyli sympatyczni tłumacze – dziękujemy. Szkoda, że tak daleko od siebie mieszkamy i widzimy się okazjonalnie wiosną i jesienią – taka była zawsze końcowa mowa.
                Tegoroczny wyjazd do Tringwillershagen z okazji 10 lecia naszych partnerskich kontaktów był niezwykle bogaty w doznania poznawcze i estetyczne. Dla niektórych seniorów był to też pierwszy wyjazd za granicę, więc emocji było niezwykle dużo.
                Oczywiście głównym organizatorem była Gmina Postomino, a w autobusie zasiedli zgodnie przedstawiciele Zespołu Szkół w Postominie, przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej, przedstawiciele Urzędu Gminy oraz samorządu, a także seniorzy z „Razem lepiej”.
                Warunku pobytu były, jak zwykle, komfortowe, wyżywienie bogate, program kulturalny przepełniony. Oprócz zasadniczych rozmów w grupach na temat wzbogacenia oferty współpracy, znalazł się czas na integrację, zabawę, tańce a nawet gry w kości (wspólna nauka liczebników). Zwiedziliśmy nadmorski kurort Binz na wyspie Rugii, pojechaliśmy miniekspressem do Zamku Jagtschloss Granitz i nawet wdrapaliśmy się na wieżę (145 ażurowych stopni), skąd podziwialiśmy wspaniałą panoramę. Następnego dnia poznaliśmy miasteczko Zingst i zwiedziliśmy plenerową wystawę fotograficzną „Horizonte”. Ogromne zdjęcia ustawione na plaży, w parku, czy na skwerku – pokazujące cuda natury i techniki – czyniły na nas wielkie wrażenie.
                Po południu uczestniczyliśmy w Niemiecko-Polskim Festiwalu Kulturalnym. Polskie dzieci dały wspaniały popis swoich umiejętności tanecznych i wokalnych – byliśmy z nich dumni.
                Dzieci niemieckie również zachwycały akrobatycznymi popisami na jednokołowych rowerach czy ekwilibrystyką talerzami, chustami czy maczugami. Brawo. Wzruszające był popisy niemieckich przedszkolaków, które „opanowały” trudny język polski – np. „Chrząszcz brzmi w trzcinie”.
                Stowarzyszenie „Razem lepiej” – jak zawsze (!) – pokazało się z najlepszej strony. Wspólny polonez (tylko jedna próba) na 20 par, poprowadzony przez Teresę Rysztak – prezes stowarzyszenia i Janusza Bojkowskiego – wójta gminy, przy wspaniałym wsparciu druhów z OSP (serdeczne dzięki) oraz dziewcząt z ZS Postomino (również dzięki) pokazał, jaka jest nasza siła i duma narodowa.
                Śmiem twierdzić, że właśnie ten punkt programu zapamiętany będzie przez wszystkich. A później śpiewy i taniec integracyjny z seniorkami niemieckimi pozwoliły na poczucie, że godnie reprezentowaliśmy naszą gminę i nasze pokolenie.
                Spotkanie takie, to okazja do wymiany pięknych podziękowań i pięknych rzeczy. Nasze stowarzyszenie przekazało (oprócz indywidualnych suwenirów) kamienie znad Bałtyku, ręcznie malowane, bo od spaceru po plaży i malowania kamieni zaczęła się nasza znajomość.
                Od strony niemieckiej otrzymaliśmy piękną albumową publikację z naszymi wpisami i zdjęciami. Było nam bardzo miło.
                Taki wyjazd jest jedną z form nagradzania za aktywną pracę w stowarzyszeniu, za współpracę partnerską i za przyjaźń między seniorami niemiecko-polskimi.
                Serdecznie dziękujemy za takie piękne spotkanie wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego projektu. Pozdrawiamy przyjaciół z Tringwillerhagen.
Teresa Rysztak
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego