Masz - Razem lepiej

Idź do spisu treści

Menu główne:

Masz

Aktualności
Ogólnopolskie wyróżnienie dla „Razem lepiej”
                Postomińskie Stowarzyszenie „Razem lepiej” kolejny – trzeci – raz zostało uhonorowane ogólnopolskim wyróżnieniem w ramach akcji Masz Głos, firmowanej przez Fundacje im St. Batorego, za całokształt działań w minionej edycji.
- Naszym zadaniem projektowym była aktywizacja środowiska senioralnego. Podjęliśmy się zadania utworzenia Gminnej Rady Seniorów, która pełniłaby funkcję doradczą, inicjatywną bądź konsultacyjną. Mimo wielu starań z naszej strony Rada Gminy Postomino nie wyraziła zgody na powołanie Rady Seniorów. Jednak wielość i różnorodność naszych działań spowodowała, że Kapituła Fundacji Batorego kolejny raz uhonorowała nasze działania wyróżnieniem. To wielki dla nas zaszczyt i honor dla Gminy Postomino – powiedziała Teresa Rysztak prezes Postomińskiego Stowarzyszenia „Razem lepiej”.
                Akcja Masz Głos od piętnastu lat gromadzi osoby, które marzą o tym, by w ich okolicy – tej bliskiej i dalszej – żyło się lepiej. To jedyna taka inicjatywa w Polsce – inspiruje, wpiera merytorycznie, organizuje szkolenia i udziela bezpośredniej pomocy. Uczestnicy i uczestniczki akcji biorą sprawy w swoje ręce i wpływają na to, co dzieje się w ich wsi, mieście, dzielnicy.  Nie działają sami, lecz we współpracy z lokalnymi władzami. Współuczestniczą w decydowaniu o budżecie obywatelskim, rejestrują sesje rady miasta, zmieniają wygląd swojej okolicy, wpływają na ofertę kulturalną. W tegorocznej edycji działało 345 grup z 237 miejscowości.
                Demokracja to nie tylko wybory parlamentarne, ale również zebrania wiejskie, posiedzenia rad osiedli, udział w lokalnych konsultacjach czy obserwowanie posiedzeń rady gminy. W akcji Masz Głos debatujemy, uczymy się współpracy i trudnej sztuki zawierania kompromisów. Wszystko po to, aby mieć wpływ na to, co dzieje się w naszych miejscowościach. ( słowa Joanny Załuskiej, dyrektorki akcji Masz Głos)
                Postomińskie Stowarzyszenie „Razem lepiej” składa też serdeczne gratulacje pani Sołtys i mieszkańcom Cisowa (gm. Darłowo), którzy debiutując, zdobyli nagrodę nominacji do Super Samorządu. Cisowianie, we współpracy z wójtem Gminy Darłowo, oznakowali ważne miejsca dla turystów oraz ponumerowali domy.
                Gala Super Samorządu, która odbyła się 25.05. na Zamku Królewskim w Warszawie, to niezwykłe wydarzenie dla działaczy organizacji pozarządowych. Piękne miejsce, piękne słowa, mądrzy ludzie – warto tam być. I my: Postomino, Darłowo, Cisowo tam byliśmy.
Teresa Rysztak
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego