Cukrzyca - Razem lepiej

Idź do spisu treści

Menu główne:

Cukrzyca

Aktualności
OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ SENIORA 
i ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z CUKRZYCĄ
 
14 listopada obchodzimy Ogólnopolski Dzień Seniora oraz Światowy Dzień Walki z Cukrzycą.
Grupa senioralna dotyczy co czwartego Polaka, bowiem osoby po 60. roku życia stanowią obecnie 24% polskiego społeczeństwa (jeśli przyjąć za moment wejścia w wiek senioralny początek szóstej dekady życia).
Z badania zleconego przez Stowarzyszenie Małych Braci Ubogich wynika, że najczęściej deklarowane problemy osób starszych wiążą się z kłopotami ze zdrowiem (55%), utratą bliskich (46%) i zakończeniem życia zawodowego (28%), a więc są ściśle związane z fazą życia, w jakiej się znaleźli. Na czwartym miejscu pod względem częstości wskazań pojawia się poczucie osamotnienia i izolacji (deklaruje je 17% badanych).
            Postomińskie Stowarzyszenie „Razem Lepiej” wspólnie z Kołem Terenowym Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Postominie uczciło ten dzień wzmożoną aktywnością fizyczną, i społeczną, wspólnym spacerem „Kijankowym” oraz udziałem w akcji „ 100 igieł na 100 lecie odzyskania niepodległości.” Uczestnicy spotkania  wystosowali karty pocztowe do Ministerstwa Zdrowia ( bezpośrednio do p. ministra Łukasza Szumowskiego) z apelem o refundację kosztów zakupu igieł do wstrzykiwaczy, potrzebnych  do podawania insuliny. Jesteśmy jednym z trzech krajów w Europie, gdzie ministerstwo nie refunduje tego sprzętu. Zebranych zostało blisko 50 podpisów.
            Piękna jesienna aura sprzyjała spacerowiczom, a ich niezwykły strój podkreślał dobry humor grupki seniorów.
Zapraszamy  osoby starsze (nie koniecznie, ale chętnie, seniorów) do wspólnych działań, spotkań wyjazdów, warsztatów i innych form aktywności. Najbliższe spotkanie w odbędzie się w Staniewicach  w Sali Wiejskiej 25 listopada, będzie koncert pieśni patriotycznej, będą występy, a potem część nieoficjalna dla tzw. grupy srebrnego włosa, gdzie będzie można pogadać, pośmiać się i potańczyć. Serdecznie zapraszamy. Więcej informacji udzielą członkowie stowarzyszenia i p. sołtys Staniewic.   
Teresa Rysztak
            
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego