Cukrzyca - Razem lepiej

Idź do spisu treści

Menu główne:

Cukrzyca

Aktualności
Jak żyć z cukrzycą?
 
W piękne listopadowe sobotnie przedpołudnie, w przeddzień 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości, członkowie Koła Terenowego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków i Postomińskiego Stowarzyszenia „Razem lepiej” zebrali się, aby porozmawiać o cukrzycy oraz sposobach radzenia sobie z tą chorobą.
Wykład ilustrowany pokazem slajdów pt. „Jak żyć z cukrzycą” wygłosiła pani doktor diabetolog Michalina Znaniecka. Zebrani z dużym zainteresowaniem wysłuchali wykładu i zadawali w jego trakcie sporo pytań.  Z cukrzycą można żyć, co udowadniali wieloletni pacjenci – diabetycy - uczestnicy spotkania, ale nie można tej choroby lekceważyć. Wnioski, które sprecyzowali zebrani po wysłuchaniu wystąpienia p. doktor były następujące: 1. odpowiednie leki i słuchanie zaleceń lekarza prowadzącego, 2. zdrowe odżywianie: dużo warzyw (surowych), dużo błonnika, mało lub wcale cukrów i soli, nie objadać się ale jeść częściej; 3. aktywny tryb życia – ruch wszelaki, który nie pozwoli organizmowi leniuchować i ostatnie ważne zalecenie: częściej się uśmiechać, kontaktować z ludźmi, bywać „w świecie”. Nawet jeśli on jest tuż za płotem.
Panie z obu stowarzyszeń przygotowały pyszne przekąski. Ewa przygotowała pyszną pastę z awokado, która może być  dodatkiem do pieczywa (awokado, łyżka śmietany, odrobinę mięty, ciutka soli, pieprzu, wszystko rozgnieść widelcem i zajadać; awokado może być bazą do jajka, do czekolady, do chrzanu i można samodzielnie komponować). 
                Dodatkowym działaniem była wspólna kampania „100 igieł na stulecie”, gdzie członkowie PSD walczą o refundację do zakupu igieł dla diabetyków. Polska jest jednym z trzech państw w Europie (na 28 państw członkowskich UE), w którym chorzy na cukrzycę ponoszą wszystkie koszty leczenia, w tym również zakup igieł do penów do wstrzyknięć insuliny.  
14 listopada jest Światowym Dniem Walki z Cukrzycą, więc jest to dobry czas, by zawalczyć z nią, bo wiele osób nie jest świadoma tej choroby, a wiele bagatelizuje niepokojące objawy.  W tym dniu przekazanych zostanie 100 zebranych podpisów mieszkańców naszej gminy pod apelem do Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego, by zwrócić uwagę na problemy diabetyków.
Teresa Rysztak
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego